Bağlanılan Hatırlatmalar

  • Akbank 7.Kısafilm Festivali: Mart 07, 2011 - Mart 16, 2011

Gönderen Konu: Akbank 7.Kısafilm Festivali 7-17.Mart.2011  (Okunma sayısı 9680 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arda

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • İleti: 84
Akbank 7.Kısafilm Festivali 7-17.Mart.2011
« : Mart 01, 2011, 05:41:00 ÖÖ »
Festival’e başvuran 430 filmin arasından oluşturulan yarışma ve yarışma dışı bölümlerin yanı sıra; Festival’in “ULUSLARARASI BÖLÜMÜ’’nde Almanya, İsrail, Yunanistan, Avustralya, İngiltere, Finlandiya, İran, ABD, Kanada, Brezilya, Singapur, İsveç ve İspanya’dan gelen bol ödüllü kısa filmler sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin “DENEYİMLER” bölümü, kısa film alanında yapımcılık, yönetmenlik, senaristlik ve oyunculuk yapmış çok yönlü ve yetenekli bir ismi Karine Blanc’ı konuk ediyor. Paris'te yaşayan sanatçının Festival kapsamında üç kısa filmi gösterilirken, ayrıca sanatçının deneyimlerini aktaracağı bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalin “KISADAN UZUNA” bölümü ise; Seyfi Teoman'a ayrıldı. Kısa filmle başlayan ve uzun metraj filmlerle sinema serüvenlerine devam eden genç ve başarılı yönetmenin “Apartman” adlı kısa filminin yanı sıra, ilk uzun metraj filmi “Tatil Kitabı” da Akbank 7. Kısa Film Festivali kapsamında seyircilerle buluşacak. Ayrıca “Kısadan Uzuna” başlıklı söyleşide Seyfi Teoman sinema serüvenini kısa filmcilerle paylaşacak.

Sinemaseverler, Festival’in “BELGESEL SİNEMA” bölümünde ise, çektiği filmlerle önemli başarılara imza atmış Pelin Esmer’in “Oyun”ve “Koleksiyoncu” isimli belgesellerini izleme imkanı bulacak. Ayrıca Pelin Esmer,  belgesel serüvenini Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek bir söyleşiyle kısa filmcilere aktaracak.

“CANLANDIRMA KISALAR” bölümünde, festival komitesinin davet ettiği ve önemli ödüllere sahip; Finlandiya, Türkiye,  Polonya, İspanya, Srilanka, İsveç, Almanya, Japonya ve Litvanya' dan 16 canlandırma kısa film örneği yer alıyor.

“ÖZEL GÖSTERİM” bölümünde ise Murat Şeker imzalı "Türk Gibi Başla Alman Gibi Bitir" ve Serkan Yıldırım'ın yönetmenliğini yaptığı "Ellerdeki Zaman" filmleri izleyicilerle paylaşılacak.

Akbank 7. Kısa Film Festivali jürisi, her yıl olduğu gibi bu yıl da üç farklı kategoriden oluşuyor. Festivalin, 286 filmin başvurduğu “Festival Kısaları” bölümüne katılan eserler; Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Melis Behlil, yönetmen Murat Şeker,  yönetmen Melisa Önel’den oluşan ön eleme jüri kurulu tarafından değerlendirildi.

Festivalin “En İyi Kurmaca Film”ini belirleyecek Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulu; fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Ebru Ceylan, oyuncu Lale Mansur, yönetmen Seyfi Teoman, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı'dan oluşuyor.

“En İyi Belgesel Film”i belirleyecek Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu’nda ise; bu yıl yönetmen Pelin Esmer, yönetmen Selim Evci, yönetmen Mehmet Eryılmaz, İz Tv kurucularından yapımcı ve yönetmen Vedat Atasoy ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alıyor.

Jüri kurullarının festival sürerken yapacakları değerlendirmenin ardından, Festival’in ödül töreni sırasında “En İyi Kurmaca Film”  8.000 TL, “En İyi Belgesel Film” 8.000 TL ile ödüllendirilecek.

21 ülkeden 92 film, söyleşiler ve atölye çalışmalarının yer alacağı Akbank 7. Kısa Film Festivali’nin 10 gün boyunca herkese kapısı açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat'ta izlenebilecek. Ayrıca Festival boyunca bütün filmler Akbank Sanat’ın kafesinde eş zamanlı olarak gösterilecek.

Akbank 7. Kısa Film Festivali hakkında daha detaylı bilgi almak için www.akbankkisafilm.com ve www.akbanksanat.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

www.akbankkisafilm.com
www.akbanksanat.com

Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi ve daha fazla görsel için:
Strateji Tanıtım Burcu Çelik burcuc@strateji.com 0212 275 01 45 Dahili: 16
Strateji Tanıtım Hacer Kalay hacerk@strateji.com 0212 275 01 45 Dahili:18

altınpars

  • Newbie
  • *
  • İleti: 4
Altın Pars, Kısa Filmcilerin başvurularını bekliyor....
« Yanıtla #1 : Nisan 11, 2013, 07:23:29 ÖÖ »
Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali
15-19 Mayıs 2013, Ankara
 
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, gençlerin sinema sanatına olan ilgilerini artırmak, gençler arasında kısa film yapımını özendirmek, Türkiye'de kısa filmin gelişimine katkıda bulunmak ve bunun yanı sıra genç yönetmenleri desteklemek amacıyla 15-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında 14 - 35 yaşları arasındaki yerli ve yabancı genç yönetmenlerce çekilmiş olan kısa filmlerin gösterileceği Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali düzenlenliyor.

Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali kapsamında, 4 ayrı kategoride kazanan eser sahipleri
5000 TL tutarındaki para ödülünün ve Altın Pars Heykelinin sahibi olacak.

Yarışma Kategorileri
- En İyi Yerli Kısa Film

- En İyi Yabancı Kısa Film

-  20 Yaş Altı Yönetmenlerce Çekilmiş En İyi Kısa Film

- Gençlik Temalı En İyi Kısa Film

20 Nisan 2013 tarihine kadar devam edecek olan başvurular içinwww.altinpars.org] [url=http://www.altinpars.org]www.altinpars.org[/url] adresinden ulaşabilirsiniz.