Gönderen Konu: DVDflick ile AVI'den DVD'ye aktarım. 4 Basamaklı ekspres kurs  (Okunma sayısı 18817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Arkadaşlar, birçoğunuz film teslimlerinizde problem yaşıyorsunuz. Bu sebepten bu rehberi yazmayı uygun gördüm.

Biliyorsunuz, kurgu programınızdan çıkan avi dosyalarını doğrudan DVD'ye yazmak pekçok sorun doğuruyor. Öncelikle AVI dosyaları sadece windows kurulu bir pc'de düzgün gösterilebiliyor. DVD oynatıcılarda ise nadiren gösterilebiliyor. Fakat tek sorun dosya tipi değil, dosya boyutu. Genellikle Sıkıştırılmamış ya da DV-AVI formatında çıktı alındığı için dosya boyutları DVD'den aktarım için çok büyük oluyor. İki dakikalık filmin boyu birkaç GB'ı bulduğu oluyor. Bu dosyaları DVD sürücünüzden Harddiskinize kopyalamak bile 3-4 dakikayı bulduğu için büyük bir AVI dosyasını DVD'den kesiklik yaratmadan izlemek çok zor oluyor ya da mümkün olmuyor.

Bu sebepten DVD standardında oynatılabilecek bir DVD imajı yaratılması gerekiyor. Bu tür işleri yapan yüzlerce program var, ben burda ücretsiz ve en kolayını, en hızlı şekilde anlatacağım:

Başlamadan önce, eğer çekmediyseniz önce gerekli programı çekin:

Ana program DVD Flick: http://www.dvdflick.net/download.php

Program tamamen ücretsiz ve herhangi bir reklam yazılımı içermemektedir. Yine de değişikliklere karşı kurulum sırasında seçenekleri dikkatle incelemenizi öneririm.

1. Programı (dvd flick) kurduktan sonra çalıştırın, karşınıza alttaki pencere çıkacak:

(Pencerenin en altında görünen "Project destination folder" başlıklı kutucukta dosyanızın nereye kaydedileceğini seçebilirsiniz. Proje dosyanız 5GB'a kadar yer kaplayabilir.)

2.Hemen "Project settings" butonuna basın ve açılan pencerenin "Burning" sekmesine geçin. Pencere alttaki gibi görünecek şekilde ayarlayın:

Bir iso dosyası oluşturacağız. ISO dosyaları bir DVD'nin tüm içeriğini ve dosya sistemini barındırdığı için ISO yaratıldığında diske yazdırma işi çok kolay olacaktır.

Ayarları penceredeki şekilde yaptıktan sonra filminize bir isim verin ve "Accept" butonuna basarak pencereyi kapatın.

3.Şimdi kurgusu tamamlanmış avi dosyanızı programa verelim.
Sağ taraftaki sarı butonlardan biri olan "Add Title..." butonuna basın. Bir dosya istemcisi açılacak, buradan ilerleyerek AVI dosyanızı seçin ve aç butonuna basın. Eğer dosyanız DVD Flick'in tanıdığı 60 türden biri ise şuna benzer bir görüntü elde edeceksiniz:

4.Projemizin hazırlanması için son bir işlem gerek.
Boş bir DVD'yi DVD yazıcınıza koyun, üstteki butonların arasında bulunan "Create DVD" butonuna basın. Aşağıdaki pencere açılacak ve işleme konacak:

Peşine de DVDniz oluşturulmaya başlanacaktır.

DVD oluşturma işlemini ImgBurn isimli bir başka araç tarafından yapıldığını ekleyeyim. Bu araç da DVDFlick paketine dahildir. Bu işlem bittiğinde DVD'niz yazılmış, kontrol edilmiştir. Diskin üzerine yumuşak uçlu bir kalem ile Filminizin adını ve yönetmenini yazınız. Diskin üzerine kurşun kalem/tükenmez kalem vb. sert uçlu kalemlerle asla yazı yazmayınız.

Bitti!

Eklemeler:

5. Ayrıca herşeyi doğru yaptıysanız ISO dosyanız "Project destination folder" kısmında belirtilen klasörde yaratılmış olacaktır:

Bu iso dosyası ileride bu diski tekrar yazmanız gerekirse, bütün bu işlemleri yapmamanız için oluşturulmuştur. Bu dosyayı bir kenarda saklayınız. Eğer diske birdaha ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız silebilirsiniz. ISO dosyalarını herhangi bir disk yazıcı programı ile "IMAGE BURN" seçeneği kullanarak anında DVD'ye dönüştürebilirsiniz. Bu tür işlemler için bilgisayarınızda yine ücretsiz olan ImgBurn programını bulundurmanızı tavsiye ederim.

6.Son olarak yazdığınız DVD'leri çoğaltmaya ya da dağıtmaya başlamadan önce bir DVD player üzerinde mutlaka deneyiniz. PC disk sürücüleri DVD oynatıcılarından farklı karakteristikte oldukları için (genellikle daha yavaştırlar) bu testi mutlaka yapmalısınız. PC üzerinde çalışan bir disk DVD Oynatıcı üzerinde çalışmayabilir.

Her işinizi, en küçüğünden en büyüğüne özenle saklayıp bir kopyasını tutmalısınız. Bu, gelecekte, eskiden yaptığınız işlere ulaşabilmeniz için çok önemlidir. Büyük projelerinizi DVD'lerin haricinde MiniDV kasetlerde ya da DV formatında Avi dosyalarında saklamayı unutmayın. Unutmayın, DVD bugün için iyi bir format olsa da ileride daha yüksek kalitede çıktılar gerekebilir.

Sorularınızı buraya ekleyebilirsiniz. DVD Flick burada anlatıldığından çok daha komplike işler yapabilmektedir. Bunları keşfetmeyi size bırakıyorum.
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2010, 03:58:22 ÖÖ Gönderen: Arda »

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
Bir çok öğrencinin yararlanabileceği resimli anlatım şahane.. Teşekkürler :)

gencoo

• Newbie
  • *
  • Kısa çek uzun olsun, uzun çek kısaltırız...
Haydin ozaman benden de bir ek bilgi olsun bu konuyla alakalı, hemde ilk mesajımı yazmış olayım.

Çoğumuz okuldaki Sony z1 kameralar ile HDV çekim yapyıyoruz. Nezaman Kurgu Laboratuarına girsem arkadaşlar problem yaşadıklarını söylüyorlar. HDV çekim yaptıysanız. Premierede projeyi açarken HDV 1080İ 50 açmalısınız. Ham görüntüyü direkt olarak import etmiyor çözünürlük geniş olduğu için. İndexing ve Comforming işlemlerini bekleyin import ettikten sonra, sağ altta görürsünüz zaten. Kurgunuz bittikten sonrada export alırken, Windows Media---> HDV 1080p çıkış alın. Hem dosya boyutunuz .avi ye göre baya bir düşük olacak. Hemde uzantını mpeg olduğu için DVD'ye yazma işleminde sorun yaşamayacaksınız.

saygılar

Melih Onur Ekinci

• Newbie
  • *
Hocam emeğinize sağlık tesekkurler..
 gencocum sana da tesekkurler - ayrıca hosgeldin -  :D

dmda

• Newbie
  • *
Ellerinize ve emeginize Saglik cok anlasilir bir sekilde anlatim olmus.
Birsey sormak istiyorum;Film olustururken Giris menusu olusturuyorum.
Fakat CD de Hep Ingilizce yazilar cikiyor.Arka planli baska Menuler eklemeyi denedim olmuyor.
bunun mumkunu varmi acaba?Yada baska bir programda menuler hazirlayip bu programdaki menu listesine koyabilirmiyiz?
Gercekten buna cok ihtiyacim var .yardim elinizi uzatirsaniz sevinirim.

halilerdem

• Newbie
  • *
Ynt: DVDflick ile AVI'den DVD'ye aktarım. 4 Basamaklı ekspres kurs
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2010, 10:36:48 ÖS »
altyazıları nasıl ekleyeceğiz acaba ?
teşekkürler

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Ynt: DVDflick ile AVI'den DVD'ye aktarım. 4 Basamaklı ekspres kurs
« Yanıtla #6 : Nisan 23, 2010, 02:01:53 ÖS »
altyazıları nasıl ekleyeceğiz acaba ?
teşekkürler

Aslında çok kolaymış.

1. En az bir video'nun listede göründüğünden emin olun.
2. Listedeki görüntülerin hangisine alt yazı ekleyecekseniz üzerine ÇİFT tıklayın.
3. Yeni bir pencere açılacak, pu pencerede en alttaki, "Subtitle tracks" seçeneğine geçin.
4. Yeni pencereceki "Add" butonuna basın ve alt yazı dosyasını seçin.
5. aynı pencerede "Edit" butonuna basarak alt yazının şeklini seçin. Buradaki karakter seti ayarını "turkish" e getirmeyi unutmayın.

Alt yazınız tutuyorsa problem olmayacaktır.