Gönderen Konu: Yönetim II dersi final sınavı senaryosu  (Okunma sayısı 4421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arda

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • İleti: 84
Yönetim II dersi final sınavı senaryosu
« : Ocak 02, 2010, 10:50:20 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar, Yönetim II dersi için çekeceğiniz filmin senaryosu ektedir.

Senaryo üzerinde karakterlerin hiçbir özelliği belirtilmemiştir. Mekanlarla ilgili detaylı tanımlar bulunmamaktadır. Bunları dilediğiniz gibi isimlendirebilir, düzenleyebilirsiniz.

Eğer mekanları ya da dialogları değiştirecekseniz, senaryonun yenilenmiş halini dosyanıza eklemeyi unutmayın! Unutmayın, sadece değiştirilen sayfaları değil, düzeltilmiş haliyle tüm senaryoyu teslim etmelisiniz.

Ekteki ZIP dosyasında 3 farklı formatta aynı senaryo bulunmaktadır:
1.PDF dosyası
2.Orjinal celtX dosyası
3.DOC dosyası (bu dosya celtx'den kopyalandığı için formatı biraz bozuk, düzenlerken dikkatli olun)

Eğer değişiklik yapacaksanız celtx dosyası üzerinden yapın. Eğer celtx henüz bilgisayarınızda kurulu değil ise şu adresi takip ederek download edebilirsiniz(En alttaki türkçe windows sürümünü çekiniz. Elbette başka bir dil de tercih edebilirsiniz):
http://www.celtx.com/download.html

Senaryo acele olarak yazılmış olsa da bazı kuralları uygulamanızı zorlayan bir metne sahiptir. Lütfen kamera açılarına dikkat ediniz. Mümkünse oyunculuk ile ilgilenen kişileri oynatın. Aranızda görev dağılımı yapın ve herkes üstüne düşen görevin haricinde müdahalede bulunmasın. Filmin sonuna çalışan herkesin isimlerini yaptıkları göreve göre yazmayı unutmayın.

Tesliminiz DVD formatında olmak zorundadır. Sadece PC üzerinde çalışan diskler teslim etmeyiniz. AVI formatındaki filmlerinizi DVD formatına çevirmek için Adobe ENCORE, Nero VISION ya da ücretsiz yazılımlar kullanabilirsiniz. Eğer elinizde kurulu bir program yoksa DVD Flick'i burdan çekebilirsiniz:
http://www.videohelp.com/tools/DVD_Flick

Eğer sorularınız varsa hemen alttaki "YANITLA" butonuna basarak, bu başlık altına sorunuz.


SENARYO DOSYASINI ÇEKEBİLMEK İÇiN ÜYELİK GEREKİYOR!
Üye olamayanlar bana arda@kisafilm.org adresinden mail atsın.

DOSYAYI BURADAKİ LİNKTEN ÇEKEBİLİRSİNİZ:
   vvvvvvvvv
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2010, 12:36:08 ÖS Gönderen: Arda »

Arda

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • İleti: 84
Ynt: Yönetim II dersi final sınavı senaryosu
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2010, 12:34:31 ÖS »
Bu senaryo size tuhaf bir hikayeyi filme almanız için değil çok temel bir kaç egzersizi yaptırmak için tasarlanmıştır. Bunlardan bazıları: "ikili dialog", "180 derece kuralına göre bir mekandan diğerine gidiş ve geri dönüş" ve "30 derece kuralına göre aynı objenin çekimi", "probleme yaratıcı çözüm bulma:sis sahnesi" dir.

Elbette senaryo birçok modifikasyona uygundur. Örneğin karakterleri A erkek/B kadın, A&B erkek, C kadın gibi cinsiyetlerini ayarlayarak ya da A gizemli, B Cesur, C Korkak / A Saf, B Meraklı, C Gizemli gibi basit stereotiplere uygulayarak hikayenin anlatımını etkileyebilirsiniz. Ayrıca karakterler arasındaki ilişkiyi de seçebilirsiniz, örneğin A&B kardeş olabilir, ya da sevgili olabilirler.

Filmdeki simgeleri de ele alıp akışı tasarlayabilirsiniz. "Kapalı oda", A dışında kimsenin bilmediği bir sır olabilir, anahtarı ise sadece güvendiği birine teslim etmek istiyordur. Ya da "Kapalı oda" B'nin kalbini simgelemektedir, onun anahtarı ise sadece A'da vardır. Belkide B, A'yı çoktandır sevmektedir. Fakat uzun zamandır söylememiştir. Portmantoda bulunan tek ceket ve tek ayakkabı acaba a ile b'nin aslında bir kişi olduğunu mu ima etmektedir? Yoksa giden kişinin eşyalarını da alıp gittiğini mi söyler? Ya da daha gelecek birilerinin olduğunu mu anlatmaktadır?

Filmin tamamı gündüz geçmektedir. Bu sizi ışık konusunda zorlarsa geceye çevirebilirsiniz. Ya da konuyu modifiye edip gündüz/gece şeklinde değiştirebilirsiniz. Ayrıca mekanları da değiştirmek mümkün. Koridor birçok şeyi simgeler. Çoğu zaman bir koridoru aşmak birçok probleme yaklaşmak demektir, uzun bir tecrübeyi simgeler, sonunda ise çoğu zaman ödül vardır. Fakat koridorlar çekim yapmak için dar alanlardır. Bu sebeple dilerseniz koridor sahnesini bir başka mekana taşıyabilirsiniz. Örneğin birden fazla kapısı olan bir salon gibi. Alternatif olarak herhangi bir odanın bir duvarını kullanarak koridor çekimlerinizi yapabilir, daha sonra bunu koridorun başından yapacağınız bir genel plan ile birlikte kullanarak oda duvarını koridor duvarı gibi gösterebilirsiniz. Fakat bu gibi iki farklı mekanı tek mekan gibi göstermek için ışığın geldiği yöne çok dikkat etmeli, mümkünse mekanları birleştirecek yönelimli bir yapay ışık kaynağı kullanmanız gerekmektedir.

Filmde çekilmesi imkansız gibi görünen bir sahne bulunmaktadır. Etrafın tamamen sis ile kaplanmış olduğu sahne. Buna göre B camdan bakar ve birşey göremez, fakat izleyici ortalığın sise bulandığını anlar. Burada dilediğiniz yöntemi, efekti ya da kurgu hilesini kullanabilirsiniz. Fakat bu sahneyi filmden çıkarmamalısınız.

Ayrıca filmin sonu ucu açıktır. Dileyen son sahneleri düzenleyerek filme uygun bir son yazabilir.

Unutmayın ki bu küçük bir final projesidir. Filmi yapmak için gereğinden büyük kaynak ayırmayın. Profesyonel kamera ve ışığa ihtiyacınız olmayacak. Fakat cep telefonu ya da digital fotograf makinesi ile çekim yapmayın. Profesyonel ışığa ihtiyacınız olmayacak ama yine de ışığa dikkat edin, yapay ışık kullanın. Kurgusu için en az 1 hafta ayırın ve yukarıda belirtildiği şekilde DVD üzerinde teslim edin. Senaryoyu değiştirdiyseniz/kısalttı iseniz senaryoyu yeni baştan düzenleyin ve tamamını yazdırarak dosya içinde teslim edin.

Sorularınız/eleştirileriniz/çözümlerinizi bu başlık altına ekleyin.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2010, 12:42:40 ÖS Gönderen: Arda »