Gönderen Konu: HANGİ FESTİVALE KATILABİLİRİM  (Okunma sayısı 3985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedat

• Newbie
  • *
HANGİ FESTİVALE KATILABİLİRİM
« : Eylül 19, 2010, 03:11:44 ÖÖ »
MERHABA ARKADAŞLAR BEN SİNEMA ÖĞRENCİSİ FALAN DEĞİLİM  Bİ FABRİKADA ÇALIŞIYORUM İLK DEFA DE Bİ KISA GİLM YAPMAK İSTİYORUM  AMA FESTİVALLER HAKKINDA HİÇ Bİ BİLGİM YOK BEN HANGİ FESTİVALE KATILABİLİRİM  NE GİBİ ŞARTLAR VAR EN YAKIN ZAMANDA HANGİ FESTİVALLER VAR (BU ARADA İSTANBUL /GÜNEŞLİ DE OTURUYORUM BANA EN YAKIN FESTİVALLERİ YAZARSANIZ SEVİNİRİM  )BANA BUNU YAZARSANIZ BENİ ÇOK MUTLU EDRSİNİZ  MUTLAKA Bİ FİLM YAPIP FESTİVALLERE GİRMEK İSTİYORUM .,..,.LÜTFEN CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2010, 03:13:40 ÖÖ Gönderen: sedat »

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
Ynt: HANGİ FESTİVALE KATILABİLİRİM
« Yanıtla #1 : Eylül 19, 2010, 08:52:56 ÖÖ »
merhaba sedat,

Belirli aralıklarla ve belirli dönemlerde farklı festivaller yapılmakta. Festivallere katılım koşulları genelde festivallerin duyuruldukları zaman dilimleri içersinde açıklanıyor. Her bir festival farklı katılım koşulları öne sürüyor kimi süre, kimi konu kimi de tek film şartları koyuyor. Katılım koşulları ve tarihi sana uygun olan her bir festivale filmini çekip gönderebilirsin. Festivaller ile ilgili bilgileri forumumuzdan bulabilirsin. Yani buradan

İyi çalışmalar.. Aramıza hoşgeldin

sedat

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 19, 2010, 10:51:52 ÖS »
hoşbulduk :-)
 bu gürel karşılama için teşekkür ederim,.,,ben ne kadarda internetten arasam genel de başlıycak olan festival bulamıyorum bulduklarım hep zamanı geçmiş oluyo
böle yakınlarda başlıycak bi kısa film   olursa burdan beni haberdar ederseniz çok sevinirim ,.,.teşekkürler,.,

giyas

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2012, 05:20:16 ÖÖ »
üniversite öğrencisi değilim yine de film festivallerine başvurabilirmiyim?

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
« Yanıtla #4 : Nisan 10, 2012, 01:34:15 ÖÖ »
Selam,

Festival ve Yarışmalar başlığı altında bunların bir çoğu yer alıyor ve sıkça güncelleniyor. Bu başlık altında yer alan konuları takip edebilirsiniz. Onun dışında bu festival ve yarışmaların koşulları kendi web sitelerinde yer almaktadır.

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
« Yanıtla #5 : Nisan 18, 2012, 01:34:07 ÖS »
Bu başlık iki yıllık, kendi kendine hortlamış. Madem ölümden dönmüş, ozaman ben de uzun uzun yazayım, belki bir gün okuyan, hatta bir de düzgün cevap atan çıkar :D

festivaller.. Artık envai çeşit festival var ki, "ben güneşlide daire 5'de oturuyorum,  bizim apartmandaki festivalleri yazar mısınız" diyecek kadar gevşekleşebiliyoruz. Büyük ihtimalle biri bizle dalga geçmişti o dönem ama böyle insanlar gerçekten var arkadaşlar, bizimle aynı oksijeni tüketmekteler. Halbuki gönül isterdi ki buraya gelenler, etraflarında olan biten kısa film etkinliklerini bu foruma yazsınlar, biz de katılabilelim.

Neyse konuya dönersek, giyas, birçok festival sadece sinema öğrencilerine açık. Fakat her gün liseler ve akademi dışı amatörler için yarışmalar düzenleniyor. Özellikle internet üzerinde bu yarışmalar uygulanıyor. Forum pek aktif olmadığı için festival ve yarışmalar kısmı biraz eskimiş, fakat yinede forum takvimini açıp geçen senenin yarışmalarını bir gözden geçirmeni tavsiye ediyorum. 

Fakat asıl soru şu, bir yarışmaya ne zaman katılmalıyız? Ben de akbank kısa film festivalinde jüri olarak görev yaptım. 300'ün üzerinde film izledik. Bunları 10 taneye indirmek çok kolay oldu çünkü 250 tanesi henüz yeterli olgunluğa ulaşmamıştı. Bu tür bir filmi seyredip bitirdiğimizde, o filmi yapanın toplamda 10 tane kısa film izlemediğini, derdini anlatmakta zorluk çektiğini (çünkü film gramerini(film dilini) bilmiyor), dinlemek değil boş konuşmak peşinde olduğunu, bir endüstri (genelde hollywood) filminden etkilendiğini ve aynısını yapma gayreti içinde olduğunu (ama başaramadığını), gerekli gereksiz tüm görüntüleri iç içe soktuğunu falan görüp, o filmi vicdanımız rahat olarak eleyebiliyorduk.

Geri kalan filmleri de yukarıdan aşağı dizmek kolay olmuştu. Çünkü çok iyi filmlerle iyi filmler arasındaki fark büyüktü. Bu fark ancak çok film yaparak *ve* çok izleyerek oluşturulabilir. Sadece derdinizin olması yetmez. Entellektüel bir beyne ihtiyacınız var.

Şimdi sorunun cevabına gelelim. Bir kere bir festivale yarışmacı olarak katılacaksanız, daha önce o festivale izleyici olarak katılmak gerekir. Ve sadece bu da yetmez, kısa film festivallerinin daimi katılımcısı olmanız gerekir. Açıkça söyleyeyim, ben iyi bir kısa film izleyicisi olarak, birinin hiç tecrübe sahibi olmadan çektiği büyük ihtimalle teknik ve içerik olarak problemli kısa filmi neden festivale gidip izleyeyim? Önce festivallerde gösterilen filmlerin kalitesini tartabilir hale gelmeniz gerekir ki komik bir duruma düşmeyin.

Yalnız lütfen şöyle yapmayın, youtube'dan festivalde ödül almış 2-3 filmi izledikten sonra, "amaan, nolcak benim film daha güzel" diyip kestirip atmayın. Bir festivale başından sonuna katılın. En az 15 film izleyin. Sonra başka bir festivali kovalayın, festivalde izlediğiniz kısa sayısı 50-60'ı bulsun. O gösterimden bu gösterime koştururken, sarfettiğiniz enerji, gösterdiğiniz çaba sizi filmlerin gerçek değerini çözmenize yardımcı olacak. Katılımcılar arasında dönen gerçek yarışmayı gözlemleyeceksiniz. Jüriler yanlış kararlar vermeye mahkumdurlar. Fakat bir salonun doluluğu size gerçek "iyi" filmlerin ipucunu verecektir.

Rastgele yarışmalara da tamah etmeyin. Örneğin görüyorum, bir tekstil firması festival düzenlemiş, jüride de,hem ön eleme hem de  seçici kurulda da firmanın patronları falan var. Yahu bu adamların film lezzetlerine ne kadar güvenebiliriz ki? Bu tür yarışmalar genelde daha çok para verir ve daha dandik filmler birinci olur. Ödüller neredeyse bütün festivallerde tanıdıklara gider. Bu yüzden izleyici olarak katıldığınız festivallerde organizatörlerle tanışmayı ihmal etmeyin, beraber izlediğiniz film arkadaşı grupları oluşturun. Festivalin de tadını çıkarın.

« Son Düzenleme: Nisan 18, 2012, 01:36:23 ÖS Gönderen: Arda »