Gönderen Konu: z1'den PC'ye aktarımda problem  (Okunma sayısı 3536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mutsuzpunk

  • Newbie
  • *
  • İleti: 1
z1'den PC'ye aktarımda problem
« : Ocak 31, 2010, 07:41:48 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar

ilk kez bir kısa film çektim ve stüdyo kurgu montaj vs den pek anlamam. montaj için bir arkadaşım var ancak o da görüntü aktarımındaki kayıptan ötürü sıkıntı yaşıyor. sony mini dv z1 le pal formatında çeşitli görüntüler kaydettim. ancak bunları pc ye aktarırken görüntü kalitesinde kayıp yaşıyor. zannediyorum sıkıştırıp attığı için oluyor. bunun önüne nasıl geçebilirim? önerebileceğiniz herhangi bir program vs ya da yöntem var mıdır?
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2010, 11:14:25 ÖÖ Gönderen: ae »

Arda

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • İleti: 84
Ynt: z1'den PC'ye aktarımda problem
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2010, 11:45:07 ÖÖ »
Birkaç soruya cevap vererek başlayalım:

1. Aktarım için ne kullandınız? (firewire/ieee1394 kablo? analog converter?)
2. Kamerayı tv'a takarak izlemeyi denediniz mi?
3. Capture edilmiş görüntüyü bilgisayar monitörü haricinde bir çıkış aygıtında (çıkış monitörü/televizyon vb.) denediniz mi?
4. Capture işlemini hangi programla yaptınız?
5. Kameraya yaptığınız kayıt HDV mi yoksa (Standard)DV mi?

mümkünse videodan çok kısa bir (1-2 saniye) görüntü göndermeniz mümkün mü? (bunun için rapidshare ya da http://www.filefront.com/upload.php benzeri bir site kullanabilirsiniz)

(Genellikle) vizörden ya da geleneksel katot tüplü televizyonlarınızda gördüğünüz görüntü bilgisayar monitörünüzde gördüğünüzden daha "hoş" gelecektir. Fakat bu görüntünün "doğru" görüntü olduğu anlamına gelmez.

ÖRneğin, kameranızın renkli lcd'si (genellikle) sadece 32768 renk gösterebilen 15bit "preiew" ekranlardır. Bu ekranlardan renk kontrolü ve ayarı yapılamaz. Aynı şekilde bildik televizyonlarda da luminasyon kalitesi düşük olduğundan kontrast problemleri yaşarsınız (orta ton yoktur, ortam aniden kararır, aniden patlar). Dikkat edin her iki durumda da aslında kamera düzgün bir kayıt sağlıyordur fakat çekim anında yanınızda bulunan görüntü birimleri (kamera lcd'si ve/veya küçük tv) problemidir. Bu sebepten kayıt sırasında yanınızda bir çıkış monitörü taşımanız gerekir. Ayrıca kurguya da aynı monitörle girmeniz tavsiye olunur. Bilgisayarda gördüğünüz görüntü büyük olasılıkla milyonlarca renk gösterebilen yüksek kontrastlı bir LCD monitör tarafından üretilmekte ve böylece çektiğiniz video'nun aslında bulunan defektleri görünür hale getiriyor. Bu yüzden bilgisayarınızı bir şekilde televizyona bağlayarak sonuca bir kere daha bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Siz PAL'de çektik demişsiniz ama, bir kere daha kontrol edin, ayar HDV'de kalmış olmasın?

Bir başka problem de HDV'nin kendisidir. HDV, eski DV teknolojisi üzerine bindirilmiş "yama" bir teknolojidir. Kesinlikle HD video değildir. HDV ile DV bire bir aynı yer kaplar. Bu da demek oluyor ki, daha büyük bir resmi oluşturmak için daha az disk alanı var demektir. Bu da sıkıştırmanın ve görüntü kayıplarının artması demek oluyor. Bunun sonucu olarak HDV'de görüntüdeki bloklaşma çok yüksek seviyededir. Bu bloklaşma lcd'de aynen görünmekte, ama tv'lerdeki görüntünün kaba olmasından dolayı daha zor görülür durumdadır. Sizin probleminiz bu da olabilir.

Bilgisayardaki görüntüyü TV'de göstermek için kamerayı aracı olarak kullanabilirsiniz. Firewire kablosunu kameraya, kameranın TV-out çıkışını da sıradan bir televizyona bağlarsanız premiere (ya da başka bir profesyonel kurgu yazılımı) timeline'daki görüntüyü DV aygıtına da kopyalayacaktır. Böylece görüntünüz TV'de belirecektir. Bunun için kameranızın DV-IN (ya da vtr record) özelliği olması gerekir. Kameranızı VTR moduna getirip öylece bırakın, premiere'de görüntüye scrub yaptığınızda tv ekranında görüntü belirecektir.