Gönderen Konu: Kısa Film mikrofon sorunu  (Okunma sayısı 39 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hkaya

• Newbie
  • *
Kısa Film mikrofon sorunu
« : Kasım 05, 2017, 12:22:38 ÖÖ »
Arkadaşlar gerçekleştireceğimiz çekim öncesi eksik ekipmanları alıyoruz. Elimizde bir mark3 var ancak 600d den 3 adet var. Bu nedenle kolaylık olması için 600dye daha yakınız ama son kararı vermedik. Sorunumuz ise ses. RODE Boom Pole Micro 844-2,06 cm önerisi var elimizde ancak micro bile pro arasındaki  hakim değiliz. Açık alanda yapacağımız çekimlerde bizim için sorun olur mu bilemedim. Deneme ya da kıyas videoları da neredeyse yok. Bilgisi olan aydınlatabilir mi?

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Ynt: Kısa Film mikrofon sorunu
« Yanıtla #1 : Kasım 05, 2017, 10:38:39 ÖÖ »
Alıntı
ancak 600d den 3 adet var.
Arkadaşlar, bence niceliğe değil niteliğe bakın. Gerçekten ortada bir 5D mark 3 varsa 600D'ye dokunmayın.

RODE Boom Pole Micro 844-2,06 cm önerisi var elimizde ancak micro bile pro arasındaki  hakim değiliz. Açık alanda yapacağımız çekimlerde bizim için sorun olur mu bilemedim.
hmm. siz bir bilenden yardım alın bence, lakin o yazdığınız şey bir mikrofon değil. Sadece mikrofonu üzerine takacağınız bir çubuk. 

Sizin almanız gereken şey yönelimli (directional) bir boom/shotgun mikrofon (markaya takılmayın fazla, pro bir mikrofon 5-10 bin lirayı bulur), rüzgarlı havalarda çekim için bir zeplin, ve bu zepline takılacak tüy. Bunların hepsi büyük maliyettir. Eğer boom tipi bir mikrofon alacak paranız varsa hemen alın. Gerekirse süpürge sapına takar kullanırsınız.

Elbette sesi kameraya kaydedemeyeceğiniz için harici bir kayıtçı da gerekecek. Bunu da iyisinden almak lazım.

Bütün bu teknik sorular ve masraflar filminizin önüne geçmesin, eldeki imkanlarla filmi bitirmeye çalışın.  cep telefonunun kulaklık mikrofonu ile yapılmış kayıtlar dinledim, bir öğrenci filmi için hiç de fena değildi.
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2017, 10:48:25 ÖÖ Gönderen: Arda »