Gönderen Konu: 89. Oscar Ödül Töreni Sonrası Tartışmalar  (Okunma sayısı 268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tilky

  • Newbie
  • *
  • İleti: 9
89. Oscar Ödül Töreni Sonrası Tartışmalar
« : Mart 02, 2017, 05:13:49 ÖÖ »
Ne olmuştu?

Törenin son dakikaları, en prestijli ödüllerdeyiz. Warren Beatty ve Faye Dunaway En İyi Film ödülünün kazananını açıklamak üzere. Warren elindeki kağıda bakıp duraksıyor ve okuması için Faye'e veriyor.


Ve Faye, kazananı açıklıyor: La La Land!
La La Land ekibi sahneye çıkıyor, duygusal konuşmalarını yapıyorlar, derken arkada bir şeyler oluyor. Kulaklıklı adamlar telaşla koşturuyor ve ekip, kaybettiğini anlıyor. Gerçek kazanan Moonlight ekibi sahneye çağrılıyor.


Neden olmuştu?

Warren Beatty ve Faye Dunaway'e verilen karttaki kazanan, en iyi film değil en iyi kadın oyuncu ödülünün kazananı Emma Stone'du. Kartta aynı puntoda Emma Stone La La Land yazması, Beatty'nin tuhafına gitse de "Herhalde Oscar gibi bir organizasyonda hata yapmamışlardır" demiş olmalı ki, tuhaflığı dile getirmeden kazananı açıkladılar.

Tartışmalar ne?

İşte en keyifli kısım: Böyle büyük bir organizasyonda böyle ciddi bir hatanın yapılamayacağı, "kazanan" konuşmasını yaptıktan sonra hatanın fark edilmesinin absürtlüğü gibi düşünceler birtakım insanları daha yoğun düşünmeye itmiş. Mesela tam Clinton seçimleri kazandı derken son anda Trump'ın kazanması gibi, veya Super Bowl'da olan ve açıkçası ilgimi çekmeyen benzer bir hata gibi. Teorileri yeni değil, ama yeniden gündemde: Bir bilgisayar simülasyonunda mıyız?

Din gibi bir şey, sabaha kadar tartış bir yere varamazsın, kimsenin bir kanıtı yok. Lakin daha bu sabah Müge Anlı'da izlediğim bir konu da bu tuhaflıklar listesine girmeyi hak ediyor:
24 yıl önce bir adam baldızının kaybolduğunu söylüyor ve polise başvuruyor. Kısa süre sonra polis onlara bir ceset bulunduğunu söylüyor, gidip bakıyorlar ve evet bu bizim aranan baldızımız diyorlar. Defin işlemleri gerçekleştiriliyor, cenazesi yapılıyor ve gömülüyor. (Hatta meğer bu baldızı ben öldürdüm diye cinayet itirafı bile gelmiş birinden). Daha sonra kayıp baldız gayet canlı olarak ortaya çıkıyor; soru şu, bu adamlar kimi gömdü? :) Böyle bir hata yapılabilir mi?

Konuyla ilgili okuma: http://www.newyorker.com/culture/cultural-comment/did-the-oscars-just-prove-that-we-are-living-in-a-computer-simulation
What is the air-speed velocity of an unladen swallow?