Gönderen Konu: Adobe AE Creative Suite 5 ile gelen yenilikler  (Okunma sayısı 3280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
Adobe AE Creative Suite 5 ile gelen yenilikler
« : Nisan 12, 2010, 05:51:12 ÖÖ »

Adobe'nin bir çok ürünü kullandığımı ve oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim. Bir çok alanda kullanılan, oldukça kapsamlı ve rakipsiz olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğim Photoshop ürünü bunun yanısıra kısaca video işleme ve düzenleme başlıkları altında tanıta bileceğimiz Premiere, görsel efektler ve animasyonlar üzerine çalışanların en önemli aracı After Effects bu ürünler arasında başlıcaları.

Bu ay yani Nisan ayı içerisinde Creative Suit 5 olarak yeni sürümünün piyasaya çıkması bekleniyor. İlk olarak tanıtılan ve heyecan uyandıran yeni araçlar, preview time(gösterim süresi) gibi yeni düzenlemelerin olması bu heyecanı kat ve kat arttırdı. Yapmış olduğum ufak çaplı bir araştırmanın sonucunda yeni çıkan araçlar ve preview süresi ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Sistem ilk açıklamalara göre 64-Bit işletim sistemi ve 64-Bit işlemciye ihtiyaç duyuluyor. Yani Professional sürüm sadece 64-Bit altında çalışıyor.

After Effects 'in 64-Bit işletim sisteminde çalışmasının avantajlarını sırayalacak olursak örneğin 8 GB RAM 'e sahip bir sistemde bir önceki sürüm yani CS4 üzerinde preview süresi 9,7 sn. iken bu süre CS5 ile 25 sn. kadar yükselebiliyor. Tabi ki işlenilen görüntünün çözünürlüğüde çok önemli. Out-of-memory hatası özellikle 720p ve 1080p görüntü işlerken karşılaştığımız en büyük sorunlarından biriydi. Kullanılan plug-in ve layerların fazla oluşu preview esnasında bize büyük zorluklar yaşatıyordu. Adobe bu hatanın tamamen ortadan kalktığını garanti ediyor.

Preview Süreleri ile ilgili tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

Yenilikler bununla sınırlı değil. Eklenen diğer toolları ve eklentileri aşağıda sıralıyorum.

Roto Brush
Mocha and Mocha Shape
Digieffects FreeForm
Color Finesse 3
Apply Color LUT
RED R3D Support
Color Management Improvements
New Blending Modes

Bunlar sadece After Effects ürününe eklenen özellikler, bunun dışında Dreamweaver, Flash,  OnLocation, Premiere, Photoshop, Bridge gibi diğer ürünler üzerinde de bir çok ekleme yapıldığı söylenebilir.

Bunlardan bazıları;
- Yeni brush toolları gelmiş
- Adobe Flash CS5 kullanılarak iPhone için oyun uygulamaları geliştirilebilinecek. (iPhone hala Flash desteğini sağlamadığı için bana biraz yalan geliyor.)
- Adobe CS5 ile Kukla benzeri işlevler yapabiliyorsunuz, belli kontrol noktaları seçerek istediğiniz yeri oynatabiliyorsunuz. (Kemik sistemi, After Effects ve Photoshop ile daha önceden yapıldığını duymuştum. Belki daha farklı yenilikler olmuş olabilir.)

Detaylı bilgi ve video sunumlar için buraya Adobe ürünleri ve daha fazlası için buraya tıklayınız.

Aktarabileceklerim bu kadar. Söz sende Mehmet Ali.  :D

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Ynt: Adobe AE Creative Suite 5 ile gelen yenilikler
« Yanıtla #1 : Nisan 13, 2010, 03:57:14 ÖÖ »
hayır herşey güzel de, preview süresi ile mevcut RAM arasında neden böyle bir bağlantı kuruyorlar anlaşılır gibi değil. Öyle bir hale geldi ki bu durum, sadece preview süremizi uzatmak için 32GB ram takıp bekleyeceğiz. 32GB ram'i başka nerde kullanabiliriz belli değil.

Şöyle ki, başka bir sata kanalında yatan yüksek performanslı bir harddisk (ki çoğu böyle zaten) ve iyi bir codec ile (olmadı adobe kendi geliştirsin preview codec'i, çok mu zor?) diskten preview izletilebilir. Elbette bilgiyi direk ram'e atıp harddiski ve sata köprüsü rahatlatılmış oluyor ama, ram'i olmayanlar için bir harddisk opsiyonu eklenmemesi çok mantıksız.

Neyse 64bit artık standart oluyor en azından, işlemcilere de gaz verir bu gelişmeler. Yakında doğru düzgün HD kurgu yapabileceğimiz makinelerimiz olacak anlaşılan.

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
Ynt: Adobe AE Creative Suite 5 ile gelen yenilikler
« Yanıtla #2 : Nisan 13, 2010, 07:15:14 ÖÖ »
En iyisi eski pclerimizi celeron falan demeden adam edelim evimizde güzel bir render farm kuralım :)
Disk üzerinden oynatabiliyor galiba şu an CS3 Media Cache leri disk üzerinden bir alan yaratıp o kısımda render ediyor fakat pek sağlıklı değil bu sefer OpenGL hataları ortaya çıkıyor ekran kartı diskten okuduğu görüntüyü render etmekte zorlanıyor. Tabi ki bunun en büyük nedeni codecler olsa gerek.

16 GB RAM yeterli bana kalırsa 64-Bit sistemde. Full de 20 sn.lik bir preview eğer ki onu Half yada Custom olarak kaliteyi daha da düşürdüğümüzde 1-2 dk kadar çıkabilir.
Hocam düşündüm de doğru HD kurgularımızı evde yapabileceğiz. Böyle bir sistem ile ama bizler doyumsuz olduğumuzdan 1-2 ay sonra 2K görüntü kurgulamak isteyeceğiz. Sonu yok ne varsa PAL 'de var.. :D
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2010, 01:15:45 ÖS Gönderen: volkanalkan »