Gönderen Konu: Avatar - Creating the World of Pandora!  (Okunma sayısı 5070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
Avatar - Creating the World of Pandora!
« : Ocak 24, 2010, 06:49:24 ÖÖ »

James Cameron'nın Avatar filmi, son zamanlarda üzerinde en çok konuşulan, eleştirildiği kadar geleceğin sineması olarak görünen film olmayı başardı. İzleyenlerin her sahnesinde etkilendiği ve muazzam görsellikle sunulan, 3 boyut teknolojisi ile çekilen filmin yapım aşamasını bizler için gözler önüne seren bir video hazırlanmış. Bir haber sitesinde gösterime gireceği hafta geleceğin sineması manşeti ile ana sayfasına taşımıştı. Final dönemime denk geldiği için izlemedim ve bir yorum yapamayacağım fakat izleyen arkadaşların yorumlarını gerçekten merak ediyorum. Tabi önce aşağıdaki "Creating the World of Pandora! isimli yapım aşamasının bulunduğu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. İyi seyirler!

(Yahoo Movies'den video paylaşamıyoruz sanıyorum. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Ynt: Avatar - Creating the World of Pandora!
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2010, 01:44:47 ÖS »
ilginç bir durum (kendi açımdan), avatar sinemalara gelene kadar ortalıkta sanki hiç 3d olayı yoktu, bir anda bütün sinemalar aniden 3d izletir hale geldi. Dijital projeksiyonlar her sinemada var, eski bacalar, ark lambalı projeksiyonlar bir seferde tarihe gömüldü.

Bundan 3 yıl önce Frankfurtta bir dijitan sanat festivalinde ilk defa HD projeksiyondan devasa bir perdede birşeyler izlemiştim. 3 gün sonunda perdeye iyice alışmıştım, kabul etmeli ki pelikül kadar keskin olmasa da görüntü çok ama çok kaliteliydi. Peliküle olan avanlajı da filmin üzerinde hiç çizik olmamasıydı.

Sonuç olarak anlıyorum ki, AFM'de de gördüğüm kadarıyla, artık küçük sinemalarda bildiğimiz HD 1080p projeksiyondan gösteriyorlar filmleri. Farkı anlayan oldu mu? Ben anlamadım. Tabii bir anda pelikül tabanlı projeksiyondan hoppala 3D gözlükleri takıp digital projeksiyona zıpladık, karşılaştırma imkanımız olmadı pek.

Yine de bu işin öncesi de var, bu teknoloji 10 yıldır var (polarize ve wireless senkron lcd gözlükler), birsürü film çekilmiş 3d olarak, ama avatar öyle bir marketing uyguladı ki bize, hepimiz yeni birşey geliyor sandık. Ama sonuçta bu pazarlama dehası türkiyedeki neredeyse bütün sinemaları digital'e geçiriverdi.

Bundan sonra ne olacak acaba? Hepimiz kendimize xpand gözlükleri mi alacağız? Çünkü avatar'ı xpand'de izlemeye gittiğimde gözlük haşata yaklaşmıştı, izlerken bozulacak diye gerildim biraz :D Gelecek filmlere bakınca gözlük almayı düşünmüyor değilim:
http://www.xpand3dtv.com/xpand-x101-3d-stereoscopic-active-3d-gl10133.html

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2010, 02:17:22 ÖS »
Bu gözlüklerin öğrenciye göre olanı yok galiba :D bunlar bana 3 beden büyük gelir.. Biraz tuzlu :(

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2010, 02:41:07 ÖS »
ebay'de alıcaz soluğu o zaman :D

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
« Yanıtla #4 : Ocak 25, 2010, 03:14:10 ÖS »
ebay'de alıcaz soluğu o zaman :D

ah ah fakirliğin gözü kör olsun... yaşasın ebay :D ebay demişken hazır bu projeksiyonlardan bulabilir miyiz? Salona kursak şöyle üstüne üstlük gözlüğümüzü takıp 3D destekli oyunlarımızı oynasak ardından film izlesek (Hayal kurmak ne güzel bir şey) :D:D

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
« Yanıtla #5 : Ocak 31, 2010, 11:48:37 ÖÖ »
Nvidia :)

http://www.nvidia.com/object/3D_Vision_Main.html

3d tabanlı görüntü sistemleri çok ilerledi, iyi bir nvidia kartı, 100$'lık bir gözlük, biraz pahalı bir pc monitörü ve avatar'ı evde seyretmek mümkün. Sanırım 120hz'de çalışan bir projeksiyon cihazı bulabilirsen duvara da yansıtabilirsin.

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
« Yanıtla #6 : Ocak 31, 2010, 02:58:44 ÖS »
evet evet... "NVIDIA 3D Vision" Samsung monitörlerinin bu teknolojide çok başarılı olduğunu okumuştum. ekran kartından kurtarırız :D güzel bir monitör almakta yarar var en azından bundan sonra alacağımız monitörlerin bu teknolojiyi desteklemeli, gözlüğü monitörle birlikte alırız artık :)

Fakat bir de şu var.. 3D tabanlı bir oyunu yada filmi küçük bir ekranda sınırlamaya gerek yok.. 120Hz çalışan projeksiyonları biraz araştırdım.. karşıma marifetlerine göre fiyatı gayet uygun olan Acer H5360 modeli çıktı.. NVIDIA 3D Vision da destekliyor. Monitör yerine bu daha mantıklı sanki internette sörf yaparken 3D Vision bir monitöre ihtiyaç yok şu an için :) oyun ve filmi bu projeksiyonla harcayabiliriz bence :)) Düşünsene Ps3 ile birlikte bu makina ve Avatar 3D Blueray kombineye bak!!