Gönderen Konu: DVD (vob/ifo) formatındaki görüntünüzü kurgulanabilir AVI formatına dönüştürmek  (Okunma sayısı 18254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ae

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • İleti: 13
Günümüzde optik DVD disklere kaydeden kameralar iyice ucuzladı ve birçok tüketici direkt olarak DVD medya kullanan kayıtçılara yöneldi. Bu DVDcam'ler çok pratik olsalar da, bizim gibi profesyonel/yarı profesyonel işler yapanlar için pek uygun değiller. Genelde standard MPEG2 formatında kayıt yapıyorlar. Fakat bunlar kurguya uygun bir format değil. Birçok yazılım bu formattaki (vob/ifo/m2v) dosyaları kabul etmez. Özellikle windows üzerinde kurgu yapacaksanız, doğru format DV formatıdır. DV hem iyi bir sıkıştırma sunar, hem yeterince hızlıdır hem de standardı belirgin olduğu için programlar arası geçişte sorun yaşamazsınız.

Peki DVD'deki vob dosyalarınızı nasıl DV avi'ye çevireceksiniz?

Bunun için birkaç araca ihtiyacınız var. Birincil olarak sisteminize bir DV codec yüklemelisiniz. Windows ile birlikte gelen MS-DVcodec her programa sıkıştırma imkanı sunmuyor, sadece oynatma işlevine sahip.

Başlıyoruz:
Eğer bu işlerde acemi iseniz, her adımı tek tek ve harfiyen yerine getirin. Bazı durumlarda kararlar almak ya da a/b/c şıklarını deneyerek sizin için uyan işlemi bulmanız gerekebilir. Hiçbir basamağı atlamayın, acele etmeyin.

1. Piyasadaki hem bedava hem de standard DV formatında video üreten tek codec Cedocida DV codec. Bu programı aşağıdaki adresi ziyaret ederekindirin:
http://www.videohelp.com/tools/Cedocida_DV_Codec
İndirdiğiniz pakedin içinden çıkan dosyaları bir klasöre taşıyın. Daha sonra bu klasördeki inf dosyasının üzerine sağ tıklayarak açılan menüden "Yükle"/"Install" seçin. Codec sisteminize kurulacaktır.2. İkinci programımız DVDx 2.2. Bu program da açık kaynaklı, ücretsiz bir program.
http://sourceforge.net/projects/dvdx/files/
adresinden son sürümünü çekin ve bilgisayarınıza yükleyin. Küçük bir tavsiye: Kurulum sırasında ASK TOOLBAR'ı kurmak isteyip istemediğinizi soracak, oradaki işaret kutusunu seçmeyerek bu toolbarın kurulumunu kapatın. Ask Toolbar, dvdx'den ayrı bir adware, kurmanız bir zarar getirmese de kurmamak daha akıllıca. "Ask toolbar" dışındaki seçenekleri sürekli "next" seçerek geçerek programın kurulumunu tamamlayın.

3. Şu durumda hem DV codec'imiz hem de DVDx sisteminize kurulmuş olacak.

4. DVDx 2.2'yi çalıştırın. DVD'nizi optik sürücünüze takın ve hangi durum sizin için çalışırsa ona göre bunlar deneyin. (yani aşağıdaki 3 basamaktan sadece birini yapmanız gerekiyor)
 • a.File > Open DVD root seçeneğini seçin. "Klasöre göz at"  penceresinde DVD'nizin içindeki VIDEO_TS klasörünü işaretleyin.
 • b.File > Open IFO seçerek yine DVD'nizin Video_ts klasörüne girin ve gördüğünüz IFO'ları tek tek deneyin.
 • c.File > Open MPG seçerek VOB ya da MPG dosyalarını tek tek de açabilirsiniz.

(dikkat eğer Video_TS klasörünüz yoksa yukarıda yazdığım b ve c şıklarını denemeyi unutmayın.
5. Açılan "Select Title" başlıklı yeni pencerede en uzun program'ı (longest program) seçmeye gayret edin. Bir DVD'de menüler, kamera arkası vb. tarzı farklı görüntüler bulunabilir. Sonuç olarak süresi en uzun başlığı seçerek "select" butonuna basın.

6. Karşınıza INPUT SETTINGS penceresi gelecek. Eğer kendi çektiğiniz bir görüntü ise buradaki tüm ayarlar zaten yapılmış olur. "OK" tuşuna basarak bu penceredeki ayarları kabul edip, kapatın.

7. Kısa bir süre içerisinde seçtiğiniz videonun ilk karesini göreceksiniz. Çoğu zaman bu siyah boş bir ekrandır (filmler genelde karanlıktan başlar). Ya da sizin kaydettiğiniz görüntünün ilk karesi de görünebilir.

8. Settings > Output Settings... seçeneğini seçin, karşınıza "OUTPUT SETTINGS" penceresi açılacak.


Bu pencerede sırasıyla şu işlemleri yapacağız:
 • 1. Taşıyıcı olarak "AVI (divx/yuv)..." seçin
 • 2. Ses Taşıyıcı olarak ACM seçin.
 • 3. "Audio ACM" butonuna basarak çıkan pencereden PCM, 44100hz, Stereo seçin.
 • 4. Video Codec olarak Cedocida DV codec seçin
 • 5. Çözünürlüğümüz Dv Pal standardında olacak, yani 720x576 olarak ayarlanmalı.Aksi takdirde DV görüntü yaratamazsınız.
 • 6. "Whole" butonuna bir kere basarak, programa tüm videoyu çevireceğinizi söyleyin.
 • 7. Buradaki ayarlar tamam, başka bir ayara dokunmadan "Apply" butonuna basarak bu pencereyi kapatın

9. File menüsünden "Select output File" seçeneğine girdiğinizde çıkış dosyanıza bir isim verebilirsiniz. Çıkış dosyasının çok büyük olabileceğini hesaba katarak (1 saatlik görüntü 13GB yer kaplar) harddiskinizde yeterli boşluk açtığınızdan emin olun. Bazı harddiskler (özellikle taşınabilir harddiskler) 2GB'ın üzerinde dosyaları desteklemezler. Yani Eğer alacağınız görüntü 10 dakikadan uzun ise,  seçtiğiniz harddisklerin büyük dosya desteğinin olduğundan (NTFS)  emin olun. Dosya ismini verdikten sonra "OK" seçerek dosya seçim penceresini de kapatın.


10. Şu anda tüm ayarlarımız hazır. Pencerenin en altındaki kırmızı nokta şeklindeki "kayıt" butonuna bastığınızda çevrim işlemi başlayacaktır. bilgisayarınızın hızına bağlı olarak bu işlem saatler de alabilir, birkaç dakikada da bitebilir.

11. Eğer alacağınız kısmı aldıysanız ve videonun gerisi lazım değilse stop butonuna basarak işlemi durdurabilirsiniz. Videonun sonuna kadar beklemeniz gerekimiyor.

12. Çevrim işlemi tamamlandığında, "output file" penceresinde ayarladığınız yerde bir ya da birden fazla AVI dosyası bulacaksınız. Bunlar PAL DV codec ayarında, PCM sıkıştırılmamış yüksek kaliteli ses içeren dosyalardır ve tüm önemli kurgu yazılımında sorunsuzca kullanılabilir.

Adobe Premiere Pro, Apple Final Cut, Canopus Edius, Sony Vegas vb. Tarzı profesyonel ve yarı profesyonel yazılımlarla bu görüntüyü hızlı bir şekilde kurgulayabilirsiniz. Bu programlarda projelerinizi oluştururken PAL DV formatında açmayı unutmayın.
« Son Düzenleme: Mart 01, 2011, 06:28:57 ÖÖ Gönderen: Arda »