Gönderen Konu: Windows DVD Maker ile filmlerinize DVD+Menü yapın (Resimli Anlatım)  (Okunma sayısı 20009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
Arkadaşlar, Windows Vista ile başlayan ve Windows 7 ile devam eden Dvd menüsü yapma programımız mevcut. Sadece dvd menüsü yapmakla kalmayıp basit ama faydalı slayt gösterileri oluşturmakta da bizlere yardımcı olabiliyor. Programın kullanımı çok basit ben yinede sizlere en hızlı ve kolay yoldan kurgusunu tamamladığınız kısa filmlerinize dvd menüsü yapmanızı sağlayacak resimli bir anlatım yapacağım.

• Windows Vista ve Windows 7 de başlat menüsü programlar sekmesinden Windows DVD Maker bulabilirsiniz.
Başlat>Programlar>Windows DVD Maker

• Program açıldıktan sonra karşımıza görüntülerimizi ekleyebileceğimiz bir ekran çıkıyor buraya tüm medya dosyalarını yükleyebilirsiniz. (Bugüne kadar kullandığım hiç bir formatta eklenmeme gibi bir pürüz yaratmadı.) (.mov, .avi, .mpeg, .wmv, .flv, .jpg, .png gibi en çok kullandığımız formatlarda bir sıkıntı yok) Kurgusunu tamamladığımız bir kısa filmimizi .avi formatında çıktısını aldığımızı varsayıyorum. "Öğe Ekle" kısmına tıklayıp görüntümüzü seçiyoruz. Ardından alt kısımdan DVDmize isim veriyoruz. En mantıklısı filminizin ismini yazmaktır.

• Bir alt resimde gördüğünüz "Seçenekler" bölümüne geçiyoruz. 1. 2. ve 3. kısımlar olarak ayırdım.
    1. Kısım : Dvd'nizin herhangi bir dvd oynatıcıya takıldığı anda ilk olarak yapması gereken işlemi belirliyoruz. Eğer ki dvdnizi taktığınızda ilk olarak menünün görülmesini istiyorsanız ki genelde öyle olur. 1. seçeneği seçiyoruz.
    2. Kısım : DVD'nin en boy oranını belirliyoruz, filminizi eğer ki 16:9 olarak çektiyseniz bunu seçmelisiniz çünkü varsayılan olarak 4:3 yapıyor. Filmimizi takıp izlediğimizde hiç birimiz istemeyiz karşımızda anamorphic bir görüntü olsun. Dikkat edin!
    3. Kısım : Tabi ki PAL.

Diğer kısımlarla ilgili bir açıklama yapma gereği hissetmiyorum. Son olarak eğer ki dvd yazıcınıza güvenmiyorsanız. Yazma hızını düşürebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra tamam deyip bir sonraki aşamaya geçiyoruz. 

• Bu etaba kadar dvd menüsünü oluşturacağımız görüntüyü seçtik. Eğer ki sizlerde alttaki pencereye eş değer bir pencereye ulaştıysanız >ileri diyerek menü stilini seçmeye geçebilirsiniz.

• Sıra geldi DVD Menüsünün stilini belirlemeye bundan sonraki kısımlar zevkinize ve filminize uygun olarak düzenlemekte, sağ taraftan filminizin konseptine uygun stili seçebilirsiniz.

• Menü metni kısmından alt resimde görüldüğü gibi menü üzerinde yer alan yazıları ve yazı tipini değiştirebilirsiniz. Değişikliklerinizi yaptıktan sonra Metni değiştir diyerek tekrar bir önce görüntüye geri dönüp Özelleştir menüsüne geçebilirsiniz.

• Özelleştir menüsünden ise dvd menüsünde arka planda yer almasını istediğiniz bir görüntüyü yada fotoğrafı ayrıca menüye arka plan müziği yerleştirebilirsiniz. Buradaki değişikliklerin ardından Stili değiştir diyerek geçebilirsiniz.

• .. ve dvd menüsü hazır ana ekranımızda sol üstte bulunan önizleme ile dvd menümüzün nasıl göründüğüne bakabiliriz. Eğer ki önizlemede bir sorun yoksa yazma işlemeni başlatabiliriz. Boş bir DVD yi DVD yazıcımıza yerleştiriyoruz. Ardından YAZ diyerek arkamıza yaslanıyoruz.

Not : Tüm bu işlemler için başta belirttiğim gibi Windows Vista yada Windows 7 yüklü bir bilgisayara ihtiyacınız var. Windows XP işletim sisteminde Windows DVD Maker programı yer almamakta. Ayrıca bilgisayarınızda bir dvd yazıcısına ihtiyaç var.
Karşılaştığınız problem veya sorunuz olursa özel mesaj yoluyla yazabilir yada bu konu başlığı altında sorabilirsiniz.

« Son Düzenleme: Ocak 18, 2010, 04:07:40 ÖS Gönderen: volkanalkan »

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Ynt: Windows DVD Maker ile filmlerinize DVD+Menü yapın (Resimli Anlatım)
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2010, 02:43:24 ÖS »
Heheh, bundan haberim yoktu. Windows Vista'ya birsürü acaip program koymuşlar, neden acaba? Movie maker'ı mı tamamlıyor bu anlamadım hani...

Neyse, güzel anlatım olmuş, teşekkürler volkan.

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2010, 03:11:57 ÖS »
Basit ama hayat kurtarıcı hocam.. bende rastlantı eseri farkettim bu programı. Nero nun patlaması ve projenin sabah teslim edilmesi gerektiğinde birden ortaya çıktı, hayatımı kurtardı :D

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2012, 01:43:25 ÖÖ »
Selam,

Arkadaşlar bu konuyla ilgili bir çok özel mesaj gelmiş ve hep aynı sorun olduğu söyleniyor. "Kopyalamaya başladığı anda %1 'lik kısıma geldiği an program sonlandırılıyor diyerek program kapanıyor gibi vs..."

Bu problem karşısında yapılabilecek pek bir şey yok gibi bende aynı sorunla karşılaştığımda format atıp yeni bir işletim sistemi kurmaktan ileriye gidemedim henüz :) eğer ki problemi çözen başka biri var ise buraya yazarsa süper olur.

Teşekkürler.
İyi çalışmalar.