Gönderen Konu: TELİF HAKKI  (Okunma sayısı 4683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

denizmelike

• Newbie
  • *
TELİF HAKKI
« : Şubat 07, 2014, 07:49:00 ÖÖ »
ben liseler arası kısa film yarışmasına katılacağım arka müzik için yani fon müziği için telif hakkı istiyor.Ben youtubeden bulduğum bi müziğin mesela nasıl telif hakkını alabilirimki ve para olarak ne kadardır sizce?

ae

• Administrator
  • Newbie
Ynt: TELİF HAKKI
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2014, 07:40:26 ÖS »
telif hakları karmaşık bir mesele. Eğer filminizle bir yarışmaya katılacaksanız telif hakkını almanız, eğer almazsanız dava açılması halinde yüklü masraf ve cezaları ödemeniz gerekmekte.

Peki kime ödeyeceksiniz?

Cevap:Kullanacağınız müziğin Türkiye'deki dağıtımcısına. Bunun için önce müziğin hangi yapım şirketine ait olduğunu bulmalısınız. Bunun için yüzlerce site var, ufak bir araştırma ile şirketi bulabilirsiniz. Daha sonra bu şirketin Türkiyedeki temsilcisine ulaşmanız gerek. Ardından öğrenci olduğunuzu belirterek, müziği filminizde kullanmak istediğinizi, bununla ödüllü yarışmalara katılacağınızı, ve bu kullanım hakkı için gerekli ücreti sorabilirsiniz.

Bu fiyat müziğe göre değişir, eğer çok popüler birşey değil ise öğrenci filmleri için 500TL civarı fiyatlar duyuyoruz.

Eğer telif almayı başarırsanız, gelip bize hikayenizi anlatırsanız çok seviniriz.

tilky

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 23, 2015, 07:43:36 ÖÖ »
Müzik bulmak zor iş.

Ortalama bir internet kullanıcısı olan V (kim çocuğuna böyle bir isim koyar ki?), "free music for short film" gibi bir arama yapıp, gerçekten ücretsiz müziklere ulaşır ve biraz düşündükten sonra Def Leppard'ın Pour Some Sugar on Me şarkısının filmine uygun olacağını düşünür. Siteden müziği indirir ve filminde bu müziği kullanır. Ancak filmini Youtube'a eklediğinde telif hakkı uyarısıyla karşılaşır. Free music diye aratmasına rağmen bu uyarıyla karşılaşan V nerede hata yapmıştır?

Öncelikle V'nin aratmak istediği şeyle arattığı şey çok farklı. V, free'nin bedava karşılığındaki anlamını kullandı, oysaki telif hakkı uyarısı almak istemiyorsa özgür karşılığını kullanmalıydı. Free-to-share (özgürce paylaşılabilir) gibi bir arama onu başka yerlere götürebilirdi. Nereye? Creative Commons'a.

Creative Commons BY ile lisanslı bir müzik kullanmak V'nin çok işine yarardı, çünkü tek yapması gereken eserin adı, sahibi gibi bilgileri belirtmekti.
CC'nin 6 ayrı lisans türü var. BY bunlardan en özgür olanı, lisansörün bilgilerini verdiğiniz sürece istediğiniz şekilde, ticari veya gayriticari olarak kullanmanıza izin veriyor.

CC Lisans türleri

Peki V CC lisanslı müzikleri nereden bulacaktı? Nasıl arama yapması gerekiyordu?
Bunun için en meşhur site sanırım Free Music Archive. Yine de, buradan bir müzik alırken bile V, hangi CC lisansıyla korunduğunu kontrol etmeyi ihmal etmemeli.

Bunun dışında Youtube, kullanıcıları için bol güncellenen; tür, ruh hali, enstrüman, süre ve lisansa göre aratmaya olanak sağlayan bir müzik kitaplığına sahip.

Kitaplıktaki müziklerin bazılarında CC ibaresi var, ama bunlar da CC BY ile korunuyor, yani en serbest olanla.

Festival işine gelince, teoride CC BY lisanslı müziklerin ticari dağıtıma da açık olması nedeniyle festivallerde kullanılabiliyor olması gerek. Pratikte durum nedir bilemiyorum, bilen lütfen bir adım öne çıksın. Ama festivale katılmayacak, kendinizi denemek için yaptığınız filmlerde CC BY lisanslı müzikler ve bu kitaplıklar işinizi görecektir.
What is the air-speed velocity of an unladen swallow?

berkbekar

• Newbie
  • *
  • Filmscoring
    • Film Müzikleri
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2017, 05:06:58 ÖÖ »
Filminize internetten saatlerce müzik ararsınız. Bulsanız bu sefer de telif haklarıyla uğraşırsınız. Bulduğunuz da sahnenize uymaz; uğraşır, sahneyi ona göre ya tekrar çeker, ya da kurgusunda oynarsınız.

Müzik kullanılan filmlerde müzik, filmde verilmek istenen duygunun, mesajın, düşüncenin yüzde ellisini verir. Bu yüzden müzik ayrı bir yer taşır. Bazı filmlerin sahnelerini müziksiz izleyip (X Movie Without John Williams vb.) müziğin nasıl önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Yukarıda saydıklarımla uğraşmayıp temiz iş yapmak istiyorsanız, ben film müzikleri yapıyorum. Yaptığım deneme çalışmaları için http://berkbekar2.wixsite.com/berkbekar adresime bakabilirsiniz. Fiyatı da yükseklerde tutmuyorum: 3 müzik için (süresi fark etmez) 100 TL. Daha fazla müzik istiyorsanız konuşur, cebinize de uygun bir fiyatta anlaşırız.

Daha önce kısa film ve proje müzikleri yaptım:
- KISA FİLM - 7 Dakika - E. Şafak Aslan: https://www.youtube.com/watch?v=QmttFxGQlz8&t=8s
- KISA FİLM (Video yoktur) - Seyra - Wolfgang Tolanov-Vogl: https://www.facebook.com/berkbekar.official/photos/rpp.100536380008198/1218656931529465/?type=3&theater
- PROJE - London London Sony Xperia X Video - E. Şafak Aslan: https://www.youtube.com/watch?v=1L7UXawlv_k
- PROJE - Bodrum | Halicarnassus - E. Şafak Aslan: https://www.youtube.com/watch?v=v3Bny8ANKro&t=42s

Verdiğim adreste birçok tarzda yaptıklarımı dinleyebilirsiniz: Dram, korku, gerilim, aksiyon, romantik vb.

Filminizi festivallere gönderip büyük oynamak istiyorsanız, naçizane tavsiyem (çünkü sıkıntı yaşayanlardan biliyorum) "free music, free water drop fx" aramakla uğraşmayın. Bende bir ton efekt de mevcut. Filmin tamamını izlerim. Müzik istediğiniz sahneleri bana istediğiniz tarz müzikle söylersiniz. Başlarım çalışmaya. Ortaya müziğiyle tamamlanmış bir film çıkar.

Ayrıca isterseniz intro, outro ya da herhangi bir sahnesine sözlü beste de yapabilirim.

Karar sizin. Kısa veya uzun metraj filminize yaptığım müziklerle nasıl bir değişime uğradığını gördüğünüzde pişman olmayacağınızdan ben eminim.

Kolay gelsin

* "Fiyat neden bu kadar düşük, müziklerin kalitesi mi kötü?" gibi bir soru aklınıza geldiyse: Çalışmalarımın kalite seviyesini gönderdiğim adresten dinleyip kendi kararınızı verebilirsiniz. Fiyatı düşük tutmamın sebebi fedakarlıktır. Sonuçta ben de sizin gibi ismimi duyurmak istiyorum. Bütçesel sıkıntılar da ortada. Bu yüzden biraz feda etmekten kimse zarar görmez.
Filmscoring