Gönderen Konu: Fotograf makinenizden çıkan MP4 dosyalarını Adobe Premiere uyumlu hale getirmek  (Okunma sayısı 5217 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Aslında eğer derdiniz MP4 dosyaları ise iş çok olay.

Bu rehber Windows kullanıcıları içindir:

Başlamadan önce
http://www.pazera-software.com/products/mp4-to-avi-converter/
adresine giderek bedava yazılımlardan oluşan bir paket olan mp4-to-avi programını indirip bir klasöre çıkartınız.

Kurgulamak istediğiniz MP4 dosyalarını masaüstü'ne açtığınız bir klasöre kopyalayarak hazır ediniz. Özellikle klasör içine koyun diyorum çünkü işlem bittiğinde masa üstünüz hafif kalabalık olabilir.

Programı kurup çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki pencere çıkacak:

1.adım: Add Files butonuna basarak video dosyalarınızı seçin ve programa aktarın. Dosyalar uyumlu ise listede görünecektir.

2.adım: Aşağıdaki "Output format" bölümünde "AVI" işaretleyin.

3.adım: video codec seçeneğini "Huffyuv" seçin. Eğer görüntü kalitesinin düşmesi çok problem yaratmayacak ise "Motion JPEG" de seçebilirsiniz. Huffyuv, Orjinal video dosyanızı kayıpsız şekilde dönüştürür. MJPEG ise ciddi bozulma yaratır ama dosya boyutu daha küçük olur, ayrıca kurguyu daha hızlı yapabilirsiniz.

4.adım: Ses seçiminizi PCM olarak yapın. Premiere'in her Mp3 sesi desteklemediğini unutmayın (örn. lameMp3 codec çalışmıyor). Buradaki başka seçenekler de premiere için işleyebilir. Ama en güvenlisi PCM,  sampling 44100, channels 2.0 stereo olarak seçilmesidir.

5.adım: En-boy oranının seçimi. Premiere'i PAL-DV formatında film kurgulamak için kullanacağınızı varsayarsak çerçeve boyutunuzun 720x576 olması gerekiyor. Böylece çerçevenin çevresinde siyah bantlar görülmeyecektir. Yalnız burda dikkat etmeniz gereken birşey var, eğer kaynak dosyanız bu en-boy oranına sahip değilse deforme olacaktır. Böyle bir durumda buradaki seçeneği Auto olarak bırakmakta ve boyutlandırma işlemini premiere'in içinden halletmek isabet olacaktır. Şimdi, bu oranı bu programı kullanarak yapacaksanız, "resolution" seçeneğini "Custom" olarak seçin. Aşağıdaki kutucuklar açılacak.

6.adım: bu kutucuğa 720 yazın
7.adım: bu kutucuğa 576 yazın.
8.son adım: "CONVERT" butonuna basın.

Siyah bir ekran açılarak listeye kaydettiğiniz tüm videoları tek tek çevirecek ve aynı klasöre kaydedecektir.
Artık videolarınızı problemsiz şekilde premiere'de kullanabilirsiniz.

Dikkat:
Bu yazıda MP4'ün uygun bir formata çevrilmesini anlatırken, "kısafilmleriniz bu fotograf makineleriyle çekebilirsiniz" demek istemiyorum. Ama elinizde düzgün bir kamera yokken, evde küçük çalışmalar yapabilirsiniz. Eğer elinizde güzel bir senaryo varsa kesinlikle, kaliteli, en azından DV formatında kayıt yapabilen, yarı profesyonel bir kamera edinmeye çalışmalısınız.

Kolay gelsin!
« Son Düzenleme: Mart 01, 2011, 06:31:25 ÖÖ Gönderen: Arda »

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
Bu ufak ama işlevi büyük convert programlarıda olmasa halimiz harap :))

giyas

• Newbie
  • *
ben yapamadım nerde hata yapıyorum acaba bir türlü convert edemedim

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
ben yapamadım nerde hata yapıyorum acaba bir türlü convert edemedim

yapamadım derken? biraz detaylandırırsanız? Mesela programı mı kuramadınız, yoksa çalışmıyor mu, yoksa mouse mu bozuk vs?

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
:) mouse bozuk  ;D ;D