Gönderen Konu: Bilgisayar Yarışması İçin Senaryo Tavsiyesi  (Okunma sayısı 4529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decas

• Newbie
  • *
Bilgisayar Yarışması İçin Senaryo Tavsiyesi
« : Haziran 16, 2013, 02:23:52 ÖÖ »
Herkese merhaba arkadaşlar . Siteye yeni üye oldum ve bir konuda yardımınıza ihtiyacım var .Arkadaşlar şimdi ben bir yarışmaya katılacağım. Arkadaşlar bu bir bilgisayar yarışması. Jüriler ödülü en yaratıcı ve en beğendikleri videonun sahibine verecekler. Yarışmanın ödülü üst seviye bir bilgisayar. Bu bilgisayarı neden istediğimizi anlatan bir video çekersek kazanma şansımız daha da artıyor(illa video ile katılmak mecbur değil yazı ile de katılınabiliyor ama ben video ile katılmak istiyorum ). Bizden tam olarak istenilen şey acıtasyon yaparak 'bilgisayarım çok kasıyor oyun oynayamıyorum bilgisayarı bana verin' dememiz değil. Olabildiğince yaratıcı, üretken bir video çekmemiz. Bu kısa film şeklinde olabilir, olmayadabilir. Önemli olan yaratıcı olmak ve acıtasyon yapmamak. Bende bu bilgisayarı neden istediğimi kısa bir filmle anlatmak istiyorum ama illa kısa film gibi de olmayabilir önemli olan senaryomun yaratıcı ve sıradışı(sıradışıdan kastım diğer acıtasyon yaparak katılan herkesten farklı) olması. Kameranın karşısına geçip acıtasyon yaparak anlatmak istemiyorum.
Başka bir forumda aşağıya yazacağım senaryoyu gördüm ama bu senaryoyu bunu paylaşan kişi kullanacağı için bunu kullanamam. Bunu sadece örnek olsun diye paylaşıyorum. Buna benzer ya da bundan esinlenerek bir şeyler üretebiliriz diye paylaşıyorum yani

Bu senaryo benim gördüğüm rüyayı anlatır. Arka fon Recep İvedik 3' ün başlangıç sahnesi gibi bembeyazdır. Ben rüyamda bilgisayarda oyun oynuyorumdur. Ama bilgisayar çok kastığı için doğru düzgün oynayamıyorumdur. Birden ak sakallı dede gelir ve 'evlat kendine çeki düzen vermelisin, bu işler böyle olmaz, değiştir artık şu bilgisayarı' der . Olaylar böyle gelişir.

Senaryonun nasıl bir şey olmasını istediğime gelirsek, yukarıda paylaştığım gibi kolay anlaşılan, bilgisayarla yaşadığım sorunları anlatan(bilgisayarın yavaşlığı, oyun oynarken kasması vs vs.. ) , içinde biraz komedi bulunan bir senaryo olsun istiyorum. Video n fazla 6 - 7 dk. olmalı. En az da 2 - 3 dk.

Ve birde bu filmi çekince, filmi düzenleyebileceğim kullanımı kolay, küçük efektler yapabileceğim, çok amatör bir program önerisi isteyeceğim sizlerden. Yardımlarınız için teşekkürler.

« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2013, 09:10:22 ÖS Gönderen: Arda »

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Ynt: Bilgisayar Yarışması İçin Senaryo Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2013, 05:12:45 ÖÖ »
Şimdi hangi konuda yardım istediğin pek açık değil. Senaryo mu yazmamızı istiyorsun bizden?

Senin adına senaryo yazamayız lakin senaryo yazmak kolay bir iş değil. Fakat senin de farkettiğin gibi, önce sorunun anlatılması, sonra sorunun çözümüne yeltenme, sorunu çözme ve asıl sorunu görme şeklinde yazılır.

Örneğin,
1. Çocuk bir oyun kurmaya çalışıyordur, fakat bilgisayar hata verir "Ram yetersiz" vs.  Oyuna sinirlenir kızar!
2. Çocuk makarnadan, kibrit kutusundan ram yapar. Fakat bu sorunu çözmez. Oyuncak arabasını kırıp ram yapmaya çalışır, bu da olmaz.
3. Sonunda annesinin bilgisayarından ramleri söker ve oyunu kurar.
4. Oyun çalışmıştır fakat oyun çok yavaştır. Sorun oyunda değil bilgisayardadır. Bilgisayarının değişmesi gerektiğini anlar.

Fakat, toplumda insanların oyun oynamalarının pek de hoş karşılanmadığını düşünerek, bu tür bir senaryonun en kralının bile bilgisayar kazanma şansı olmadığını düşünüyorum. Bilgisayarı kazanmak için o bilgisayarda sadece oyun tüketmek değil, birşeyler üretebileceğini göstermelisin. O bilgisayarı büyük ihtimalle grafik çizen, müzik yapan, tasarım yapan, programlama yapmaya çalışan birileri kazanacaktır. Makine başında oyun oynayan biri değil.

Kurgu yazılımı için tamamen ücretsiz ve profesyonel kalitede çıktılar üretebilen lightworks'ü kullanabilirsin.
http://www.lwks.com/
« Son Düzenleme: Haziran 18, 2013, 05:17:28 ÖÖ Gönderen: Arda »

decas

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2013, 08:15:36 ÖÖ »
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. İstediğim şeyi yukarı metinde biraz daha açıklamaya çalıştım :) Sizden istediğim şey bana yaratıcı fikirler vermeniz. Çekeceğim video kısa film şeklinde de olabilir , olmayadabilir. Yani sahne bütünlüğü olmak zorunda değil. Senaryo yazsanız da olur, yazmasanızda olur.  Önemli olan yaratıcı fikirler olması. Mesela yukarıda bir senaryo örneği yazdım. . Yani buna benzeyen yaratıcı şeyler bulmanıza yardımcı olmak için.Bence ödül oyun bilgisayarı olduğu için özellikle oyun konusu üzerine video çekilmesini istiyor olabilirler. Geçen sene de bu yarışma yapılmıştı ve çok güzel bir animasyon hazırlamıştı ve o arkadaş kazanamadı. Aslında burada biraz da bu yarışmayı düzenleyen markanın reklamını yapmak da önemli. Bu arada lightworks çok profesyonel bir program ve ben çok amatörüm. Yani şu ana kadar hiç video çekmedim :) Kullanımı daha kolay bir program tavsiye edebilirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: Haziran 18, 2013, 08:33:34 ÖÖ Gönderen: decas »

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
« Yanıtla #3 : Haziran 22, 2013, 02:02:38 ÖÖ »
konu işi sana kalıyor, program olarak windows movie maker'ı öneriyorum bu durumda.

Yarı profesyonel olarak Sony Vegas da vardır fakat ücretsiz sürümü yok. ucuz yarı profesyonellerde ise corel video vardır, http://www.corel.com/corel/category.jsp?rootCat=cat110014&cat=cat110020

Profesyonel programlar ise Adobe Premiere, Apple FCP ve Avid Mediacomposer olarak öne çıkıyorlar.
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2013, 02:04:12 ÖÖ Gönderen: Arda »

decas

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 23, 2013, 12:06:19 ÖÖ »
Cevap için teşekkürler. Peki bana bazı yaratıcı fikirler verebilir misiniz ?

decas

• Newbie
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 06, 2013, 06:44:07 ÖÖ »
Arkadaşlar yardım lütfen...