Gönderen Konu: Film Müzikleri  (Okunma sayısı 2780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mertsever

• Newbie
  • *
Film Müzikleri
« : Şubat 13, 2013, 10:20:34 ÖÖ »
Öncelikle herkese merhabalar ve böyle bir siteyi açıp ayakta tutanlara teşekkürler.

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi bu içerik film müzikleriyle ilgili. Aşağı yukarı on senedir aktif müzisyenlik yapan biriyim ve kendi imkanlarımla sahip olduğum profesyonel cihazlardan oluşan ciddi bir ev-stüdyom var. Burada son bir kaç senede çeşitli prodüksiyon işleri (mix, remix, jingle vs.) yaptığım gibi film müzikleri üzerine de yoğunlaşmak istiyorum.

Çevremdeki kısa film yapan kişilerden bildiğim kadarıyla ciddi yarışmalara göndermek istedikleri filmlerde müzik, telif hakları yasasına takılıyor. Başı yanan insan hiç görmedim ama diken üzerinde olmak bile rahatsız edici olsa gerek. Ayrıca bir müzisyen olarak da o film, o sahne için özel bestelenmiş bir eser ile bambaşka bir duyguda yazılmış bir eserin orada kullanılması arasında ciddi bir fark olduğunu hatırlatmak isterim.

Beste yapılması dışında kayıt, miks, mastering gibi tüm aşamaları da kendi stüdyomda hallediyorum, dışarda bir yerlere vermeye ihtiyaç da duymaya gerek yok.

Ayrıca farkındayım ki bu veya bunun gibi her yaştan sinemacılara yardım eden siteler bu işten gelir elde edenlerden ziyade kendini geliştiren ve gönül vermiş kişilerden oluşuyor. Bilinmesini isterim ki ben de kesinlikle maddi bir beklenti içinde burada değilim. Çekilen kısa veya uzun metraj her filmin tüm teknik öğeleri gibi müzik konusunda da kaliteli olması ve ortaya iyi şeyler çıkması emeğin karşılığını bana göre veriyor.

Demek istediğim şey özetle şu, çektiği kısa veya uzun metraj filmler için müzik isteyen kişiler benimle iletişime geçebilirler. Uygun zaman konusunda anlaşmak dışında bir şartım, ortaya güzel bir çalışma çıkarmak dışında da bir beklentim yok. Dileyenlere örnek olması açısından gönderebileceğim bazı çalışmalarım da mevcut. Gerektiğinde noter, telif gibi şeyleri de sağlayıp resmi olarak filme ait olmasını da sağlayabiliriz, üşenmem böyle şeylerle uğraşabilirim. Bunun yanına tema veya sahnelere yapılacak müzik konusunda önerilere de açığım, hatta ne istediğini bilen ve ona göre beklenti içinde olan yönetmenlerle çalışmak çok daha keyifli olur.

Beste ve müzik dışında ses efektleri için de yardımcı olabilirim, seslendirme için seslendirecek kişiler bulunduktan sonra kayıt alabilirim.

Daha detaylı konuşmak ve iletişime geçmek için severmert@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar.
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2013, 10:24:09 ÖÖ Gönderen: mertsever »