Gönderen Konu: z1 hdv capture, premiere için  (Okunma sayısı 3104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

daumiere

• Newbie
  • *
z1 hdv capture, premiere için
« : Mart 25, 2012, 01:21:59 ÖÖ »
Merhaba.
Bir kısa film çektim, önceleri a1 kullanıyordum, bu defa z1 kullandım. çekim HDV, program Premiere cs5. Ama capture alamıyorum. HDV ayarını yaptım fakat program kamerayı görmuyor. İlınk'i off ile de on ile de denedim ama olmadı. Sizce problem ne olabilir?
Teşekkürler.

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
Ynt: z1 hdv capture, premiere için
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2012, 01:21:53 ÖÖ »
Selam,

Konuyu açalı epey bir zaman geçmiş umarım sorunu çözmüşsündür. Fakat herhangi bir sıkıntı görünmüyor gibi anlattığın kadarıyla.

Aklıma gelen bazı basit kontroller var.
İlk olarak kablonun çalışıp-çalışmadığından emin olmanı söyleyebilirim çünkü bu kablolar genelde çok hassas olurlar.
Sonrasında Capture kartının ne olduğunu açıklarsan iyi olur.
Onboard bir capture aygıtımı kullanıyorsun yoksa harici bir kart mı söz konusu?
Capture'ı premiere üzerinden değil de bir de Windows 7 veya Vista kullanıyorsan onun kendi ufak programcıkları (isimleri aklıma gelmedi) var onları bir dene istersen.
Premiere üzerinden projeyi doğru açamıyor olabilirsin ve bu da projenin kabul gördüğü format dışında bir sinyal gönderiyorsan görüntüyü alamayabilirsin diye tahmin ediyorum.

Premiere kullanmayalı uzun bir süre oldu bu sebepten aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar.

daumiere

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2012, 01:01:57 ÖS »
Tesekkurler Volkan,
Bir A1 kamera bulup, oradan aldim capture'i
Sanirim problem Premiere, Z1 uyumunda
Yosa A1'den alamazdim
Sanirim ben de yavastan Finalcut'a kayicam.
Premiere adama kafayi yedirtiyor!

volkanalkan

• Newbie
  • *
    • volkanalkan.info
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2012, 04:48:03 ÖÖ »
Tesekkurler Volkan,
Bir A1 kamera bulup, oradan aldim capture'i
Sanirim problem Premiere, Z1 uyumunda
Yosa A1'den alamazdim

Sorunun çözülmüş olmasına sevindim. İyi çalışmalar.

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2012, 01:01:43 ÖS »

Premiere'den ziyade pc'lerde kullanılan ucuz firewire çipleri yedirir kafayı. Hele ki apple finalcut'ın fişini çektiğinden beri, üzerine de premiere 5 ile de mercury engine gelmişken haksızlık etmeyelim. Kurgu piyasasını adobe'un domine etmesi bana ütopya gibi gelmiyor. Kaldı ki finalcut pro X topu topu iMovie'nin yeni sürümü iken, CS6 çok güçlü geliyor.

Genelde türkiyede bol bulunan agere (Lucent) çipler problemli, bayinizden ısrarla TI (texas instruments) çipsetli firewire kart isteyiniz. Sorunlarınızın büyük kısmının çözüldüğünü göreceksiniz.

Ayrıca google'a mac lucent firewire yazarsanız ağlayan finalcut kullanıcılarını da görebilirsiniz. Lakin apple dediğimiz canavar da 4000$'lık laptoplarına 2 cent'lik agere çipleri takmaya başlamış.

Fakat görüntü işinde firewire'ın pek bir esprisi kalmadı, zaten teypleri rafa kaldırmak gerek artık. Yani bir taraftan haklılar. PC'lerde ise firewire'lar toptan kalktı, usb3 ve esata geldi. Yakında mac'ler de kapatır firewire sayfasını.