Gönderen Konu: [ses konusunda] kısa film bilgilendirme  (Okunma sayısı 7735 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aytunc

• Newbie
  • *
[ses konusunda] kısa film bilgilendirme
« : Temmuz 13, 2011, 10:48:15 ÖÖ »
arkadaşlar daha bu işte yeniyim şuan ki tek amacım neler yapabildiğimi görmek. ve yaşadığım bir sorundan dolayı yardımınızı isteyeceğim. çekim sırasında ses çok sorun oluyor yani doğru söylemek gerekirse çok kötü oluyor.beni bu konuda genel olarak bir bilgilendirirseniz çok sevinirim. ve ayrıca kısa film konusunda a'dan z'ye neler önerirsiniz,dikkat etmem gereken yerler nerelerdir????
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2011, 12:00:04 ÖS Gönderen: Arda »

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
Ynt: kısa film bilgilendirme
« Yanıtla #1 : Temmuz 24, 2011, 11:59:41 ÖÖ »
Eğer kamera üzerindeki mikrofonla kayıt ediyorsanız zaten sesin iyi olması beklenemez. Kameraya monteli -hangi kalite olursa olsun- mikrofonlar kamera üzerindeki hareketli parçaların sesini kaydeder (örn. objektif motoru, harddisk, kasetli modellerde kafa motoru vs).

Ses bu şekilde üstün körü cevaplanamayacak kadar önemli, başlıbaşına bir uzmanlık alanıdır. Bu konuda bir kitap alıp okumak gerekir.

Eğer berbat bir ses yerine vasat bir ses kaydetmek isterseniz, en azından yönelimli bir mikrofon kullanmak, rüzgarlı havalarda devetüyü ve zeplin kullanmak, eli kolu sağlam birinin boom çubuğunu tutması ve kaydettiği sesi dinlemesi bir problem varsa halletmesi gerekir (yani boom kullanarak kayıt yapmak lazım). Gerektiği yerde gizli yaka mikrofonu da kullanılabilir. Her şekilde bu ekipmanların kaliteli olması gerekir, sennheiser ya da benzer kalitede.

İş tabii sadece ekipmanda değil. Kayıt mekanına geldiğinizde tıpkı zen yapar gibi mutlak sessizliği sağlayıp uzunca bir süre "sessizliği" dinlemek gerekir. Normalde tamamen sessiz bir odada bile birsürü ses vardır: Fluoresant lambanın zınlaması, üst kattaki komşünün sifonu sızdırıyor, havalandırmanın sesi, camdan giren esintinin kıpırdattığı tüller, uzakta çalışan bir klima motoru, arka sokaktaki kamyonun gürültüsü.. Normalde kulak arkası ettiğimiz tüm bu detaylar kayıta alınıp dinletildiğinde dinleyiciyi rahatsız ederler.

Ya bu "dip ses"lerinin yok edilmesi gerekir, ya da mekanı değiştirmek. Daha bunun gibi onlarca detay bulunmaktadır, ses konusu dipsiz bir kuyudur. Bir kurgucu olarak, sesçi arkadaşlara selam eder, kolay gelsin derim.

Aykut Subaşı

• Newbie
  • *
Ynt: [ses konusunda] kısa film bilgilendirme
« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2011, 10:07:14 ÖÖ »
Eğer bütçe sorunu yaşıyorsanız bir tane ses kayıt cihazı alın.Kaydettiğiniz sesi montaj sırasında bazı efektler vererek çok güzel bir ses elde edebilirsiniz.Montajda video sesini silin ve sonradan kaydettiğiniz sesi yerleştirin.Dikkat edin konuşmalar ve ağız oynamaları bırbırıne uysun.

ya da soylede yapabılırsınız.Normal oynayın ses falan onemlı degıl.Film goruntulerı bıttıkten sonra ses kayıt cıhazınıza fılmdekı tum konusmaları tekrar konusun.Ve sonradan montajda yerleştirin.

Mkucuksound

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 14, 2012, 02:33:52 ÖS »
            Eğer çektiğin bir film in seslerinde sorun yaşıyor isen; kısa bi parça wave format ında örnek göndere bilirsin. En azından ne yapılabilir ve ya ne yapılamayacağı hakkında yardımcı olabilirim.
             Bunun dışında Arda arkadaşımız yeterli bilgiyi yazmış sağ olsun. Bende artı olarak şunu söyleyeyim: günümüzde prof ekipmanlarla çekilen ve kaydedilen film seslerinde bile, anlattığın sorunlar yaşanabiliyor. Bunlarda program ve değişik teknikler ile çözülmeye çalışılıyor. En kötü ihtimalde üzerine tekrardan dublaj (seslendirme) yapılıyor.

Mustafa KÜÇÜK
Sound Designer & Engineer
mkucuksound@gmail.com

SaintFreak

• Newbie
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 17, 2015, 04:00:03 ÖÖ »
Merhaba;
Konu eskimiş belki ama canlandırmak açısından ben de bir kaç sorumu sormak istiyorum izninizle.

Montaj sırasında dip ses temizleme ve sesi daha kaliteli bir hale getirmek çok zamanımı aldığından, çekim sırasında daha kaliteli ses kaydı almak ve zamandan tasarruf amacıyla Zoom H6 adlı aleti aldım. Denemelerim, aletin gayet tatminkar olduğunu gösterdi. fakat ayarlarda sorun yaşıyorum halen. Mesela decibel seçiminde hangi seviyeyi kulanmalıyım bazı sitelerde -20db nin dış seslerin kayıta girmemesi açısından daha isi olacağını okuyorum. Siz ce nasıl olmalıdır? Yani sahnemin 5 mt çaplı bir çember içinde olduğunu düşünürsek bunun dışında kalan sesleri almamak için db ne olmalı?

İnternetten bulduğum ses effectlerini kullanırken, kendi ses kayıtlarımla orantısızlığı yok etmek için kurgu programımın mixer kısmını kullanmama rağmen sorun yaşıyorum. Bulduğum ses effectleri ile kendi Zoom H6 kayıtlarımın ayarlarının nasıl uyumlu hale getirmeliyim? ( mhz , db vs gibi)

Teşekkürler.

Arda

• Global Moderator
  • Jr. Member
« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2015, 05:28:22 ÖÖ »
@Saintfreak,

acaba ne aşamadasın? sorduğun sorulara cevap bulabildiysen paylaşabilir misin?